Protetyka

Protetyka Szczecin

Uzupełnienie wszystkich brakujących zębów zapewnia nie tylko prawidłową funkcję żucia ale też w znaczny sposób poprawia estetykę twarzy.

Człowiek, który z różnych przyczyn nie ma własnych zębów, nie pozostaje dziś bez pomocy. Można u niego zastosować różnorodne rozwiązania protetyczne, które proponuję moim Pacjentom.

Uzupełnienia STAŁE

 • korony/mosty porcelanowe na metalu (stal, tytan lub złoto)
 • korony/mosty pełnoceramiczne (są w pełni porcelanowe, bez żadnej wewnętrznej metalowej warstwy), takie uzupełnienia przewodzą światło (daje to efekt naturalnego zęba)
 • inlay/olany – są to wypełnienia wykonywane w laboratorium protetycznym na podstawie indywidualnego odcisku zębów Pacjenta. Są one następnie wklejane do ubytku przez lekarza . Ta technika wykonywania uzupełnień jest polecana szczególnie przy obszernych ubytkach, obejmujących dwie lub więcej powierzchni zęba. Wypełnienia te idealnie odbudowują kształt anatomiczny zęba.
 • licówki kompozytowe
 • licówki porcelanowe – pozwalają one na uzyskanie pięknych, równych, białych zębów; są to cieniutkie, porcelanowe uzupełnienia, które są na stałe przyklejane na przedniej powierzchni zęba, dzięki licówkom możemy uzyskać zmianę kształtu, koloru czy ustawienia zębów, licówki porcelanowe (jak i korony pełnoceramiczne) nie przebarwiają się i nie dają efektu „ciemnego dziąsła”
 • korony teleskopowe – składają się z dwóch elementów – korony wewnętrznej i zewnętrznej. Największe zastosowanie znajdują jako elementy podporowe i utrzymujące w protezach szkieletowych zwiększając w ten sposób stabilność protez.

Uzupełnienia RUCHOME - wyjmowane z ust przez Pacjenta

 • protezy akrylowe (całkowite i częściowe) – tzw. osiadające. Utrzymują się one w jamie ustnej na zasadzie przyssania do błony śluzowej (w protezach częściowych są dodatkowo klamry osadzone na resztkowym uzębieniu, które wzmacniają utrzymanie). Siły żucia przenoszone są w tych protezach bezpośrednio poprzez błonę śluzową na kość co przyspiesza jej zanik. Skutkiem tego jest pojawiający się z czasem brak dopasowania protezy do podłoża i konieczność jej wymiany ( średnio co 5 lat). Protezy te często traktowane są jako uzupełnienie tymczasowe ze względu na niszczące działanie na kość, trudności w adaptacji i użytkowaniu.
 • protezy szkieletowe – posiadają metalową konstrukcję i klamry, które służą jako elementy utrzymujące. Odtwarzają utracone uzębienie nie osiadając na błonie śluzowej (jak w przypadku protez akrylowych) i nie powodując zaniku kości
 • protezy szkieletowe bezklamrowe – wysoce estetyczne dzięki eliminacji klamer – są one zastąpione przez takie elementy retencyjne jak korony teleskopowe, zasuwy, zatrzaski, zamki, rygle
 • protezy szkieletowe acetalowe
 • szynoprotezy – są to protezy szkieletowe stosowane w Pacjentów z chorobami przyzębia, mają one na celu szynowanie rozchwianego uzębienia
 • szyny relaksacyjne – stosowane są w przypadku bruksizmu, który prowadzi do patologicznego starcia zębów, silnych bólów główy, uszu, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zębów. Szyny relaksacyjne są produkowane indywidualnie dla każdego Pacjenta.