Stomatologia dziecięca (pedodoncja)
Wachlarz zabiegów jakie są stosowane u dzieci obejmuje:
- leczenie zachowawcze
- leczenie kanałowe
- lakowanie zębów
- lakowanie poszerzone
- lakierowanie zębów preparatem z fluorem
- ekstrakcje (usuwanie) zębów mlecznych
- lapisowanie (impregnacja)
- utrzymywacze przestrzeni
- leczenie zachowawcze – białe lub kolorowe wypełnienia (dziecko ma możliwość wyboru koloru)
- leczenie kanałowe
- lakowanie zębów mlecznych i stałych – jest sprawdzoną metodą zapobiegania próchnicy. Polega na wypełnieniu bruzd zębowych lakiem w celu zapobiegnięcia zalegania w nich resztek pokarmowych, które z czasem prowadzą do rozwoju próchnicy. Lakuje się zęby zdrowe, bez próchnicy(zęby trzonowe i przedtrzonowe stałe i zęby mleczne trzonowe). Skuteczność tej metody to 90% redukcja próchnicy. Można też zalakować zęby z bardzo powierzchniowymi, pojedynczymi ogniskami próchnicy w bruździe. Wykonuje się wtedy tzw.
- lakowanie poszerzone – po opracowaniu i wyczyszczeniu mini ubytku zamyka się go materiałem kompozytowym.
lakierowanie zębów preparatem z fluorem – dzięki temu zabiegowi dochodzi do zwiększenia twardości szkliwa a tym samym do uodpornienia go na czynniki mechaniczne i chemiczne. W ten sposób możemy zredukować próchnicę nawet o 70%.
Zabieg taki można wykonywać nawet 4 razy do roku.ekstrakcje (usuwanie) zębów mlecznych – takich, których nie można już uratować a są źródłem zakażenia dla całego organizmu.
lapisowanie (impregnacja) – stosowane w zębach mlecznych mających płaskie i rozległe ubytki zlokalizowane na gładkich powierzchniach zębów. Polega ono na nasycaniu zębów preparatem o działaniu bakteriobójczym, który utwardza rozmiękłe tkanki. Zahamowaniu ulega proces próchnicowy, zęby przestają boleć(choć zmieniają kolor, ciemnieją). Zabieg jest bezbolesny, wykonywany trzy razy w odstępach tygodniowych. Powtarzamy go po trzech miesiącach.
utrzymywacze przestrzeni – stosowane są w sytuacji przedwczesnej utraty zęba mlecznego, mają one na celu niedopuszczenie do nieprawidłowych przesunięć zębów stałych co w konsekwencji pozwoli uniknąć leczenia ortodontycznego w przyszłości.