Periodontologia

Periodontologia

Periodontologia zajmuje się m.in. leczeniem parodontozy.

Jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia jest brak prawidłowej higieny, co często wynika z braku możliwości usunięcia całej płytki nazębnej przy użyciu tylko szczoteczki. Prowadzi to do powstania kamienia nazębnego a w rezultacie do parodontozy.

Aby temu zapobiec potrzebne jest usuwanie kamienia nazębnego nie tylko u pacjentów, którzy już skarżą się na problemy z chorobami przyzębia ale i u osób u których można zaobserwować już niewielkie złogi kamienia nazębnego.

Zapobieganie chorobom przyzębia i ich leczenie:

  • instruktaż higieny jamy ustnej – szczotkowanie, nitkowanie, płukanki, irygacja
  • usuwanie kamienia nazębnego – kamień nazębny jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla zębów ale i dla tkanek otaczających ząb. Na początku bakterie obecne w kamieniu wytwarzają kwasy, które rozpuszczają szkliwo zęba doprowadzając do jego próchnicy. Następnie proces chorobowy przenosi się na dziąsło – jest ono zaczerwienione, opuchnięte, krwawi podczas szczotkowania, pojawia się przykry zapach z ust. Stale powiększająca się masa kamienia wciska się jak klin między ząb a kość doprowadzając do rozchwiania zęba i jego utraty. Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna dlatego nie można go usunąć szczoteczką do zębów czy nicią dentystyczną. Zabieg usunięcia kamienia może być wykonany tylko w gabinecie stomatologicznym przy użyciu końcówki ultradźwiękowej lub przy pomocy narzędzi ręcznych.
Periodontologia
  • kiretaż – czyszczenie kieszonek przyzębnych z tkanki ziarninowej efektem czego jest spłycenie kieszonki i pokrycie jej zdrowym nabłonkiem. Stan zapalny ustępuje a ząb jest mocniej umocowany w kości.
  • szynowanie i ligaturowanie zębów -oba te zabiegi stosuje się aby zapobiec utracie rozchwianych zębów co jest skutkiem postępującej parodontozy. Gdy leczenie farmakologiczne, chirurgiczne czy inne zabiegi z zakresu periodontologii już nie przynoszą pożądanych efektów takie szynowanie jest jedyną, skuteczną metodą na ich stabilizację. Ponadto w ten sposób poprawia się komfort żucia ,estetykę oraz zgryz.
  • sterowana regeneracja tkanek – polega na zastosowaniu szeregu preparatów pochodzenia naturalnego i syntetycznego, które regenerują kość wyrostka zębodołowego i redukują głębokość kieszonek przyzębnych